Filia Biblioteczna
Nr 1

w Drochlinie      


Filia Biblioteczna w Drochlinie

Drochlin 73

42-235 Lelów

 

        Filia została założona w 1974 r. Od 2003 r. mieści się w budynku szkoły i zajmuje  jedno pomieszczenie na parterze, o powierzchni 24 m2 . Nie posiada odrębnej czytelni, a jedynie niewielki kącik czytelniczy -więcej->

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek  8 00 - 12 00

Czwartek  1300 - 17 00

WAKACJE  W BIBLIOTECE 2017 r.

W miesiącu lipcu w każdy poniedziałek i czwartek w bibliotece  w Drochlinie odbyły się, jak co roku zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Może nie było nas zbyt dużo, ale spędziliśmy razem miło czas na czytaniu książek. Dowiedzieliśmy się co żyje w oceanie, dlaczego magiczny niebieski kotek się ukrywał oraz jak fajnie mieć rodzeństwo  i wiele innych ciekawych opowieści. Były też gry i zabawy. Wykonaliśmy wspaniałe prace plastyczne, robiliśmy bransoletki, każdy mógł się poczuć jak mały artysta. Bardzo wszystkim dziękuję i mam nadzieję, że zobaczymy się za rok. 
                                                                                                          (M.D.)

W bibliotece w Drochlinie w dniach 2 – 6 czerwca 2014 r. odbywał się XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to czas, kiedy intensywniej niż zwykle pragniemy wzbudzić w dzieciach chęć czytania i obcowania z książką, aby czytanie zawsze już kojarzyło im się z przyjemnością. W trakcie tego tygodnia  same dzieci decydowały, które  książki  przeczytamy. Chętnie i uważnie słuchały, a potem wspólnie dyskutowaliśmy, malowaliśmy ilustracje do przeczytanych książek, czy też przygotowaliśmy teatrzyk kukiełkowy na podstawie książki.

                                                                                                           (A.B.)
W sobotę 6 kwietnia 2013 w Filii GBP w Drochlinie odbyło się pierwsze spotkanie czytelników zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu wolnego z wykorzystaniem Konsoli XBOX 360 z Kinectem. Z nowo zakupionego do biblioteki sprzętu skorzystały dzieci i młodzież z Drochlina (11 uczestników: 2 w wieku przedszkolnym, 7 ze szkoły podstawowej i 2 gimnazjalistów). Zabawa była świetna. 
Kolejne spotkanie w ostatnią sobotę kwietnia tj. 27.IV.2013

                                                                               (A.B.)

Ferie zimowe w Bibliotece w Drochlinie

Na ferie zimowe biblioteka przygotowała dla dzieci specjalną ofertę. W wyznaczonych dniach  (11.II, 18.II, 21.II) w godzinach 12.00-16.00 odbywały się zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym.  Zajęcia rozpoczynała projekcja filmu wypożyczonego specjalnie na tę okazję z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Potem miała miejsce krótka dyskusja na temat filmu. Pozostały czas wykorzystywany był na wspólne zabawy karnawałowe (11.II) oraz dowolne gry komputerowe i głośne czytanie literatury dla dzieci.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE W DROCHLINIE
26.XI.2012 r.  był w Bibliotece w Drochlinie dniem obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi maskotkami. Czytaliśmy bajeczkę o niedźwiadku Kubie pt. „A to pech”, wykonaliśmy prace plastyczne z wykorzystaniem włóczki „Mój ukochany miś” oraz bawiliśmy się i śpiewaliśmy piosenki.
                                                                  A.B.

„Hrabia i tajemniczy zamek”

Dnia 9 września 2012 roku w Domu Strażaka w Drochlinie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Artyści wrocławscy z Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło” promowali książkę Zbigniewa Ciesielskiego pt. „Hrabia i tajemniczy zamek”.  We wspaniałej scenerii zaprezentowali inscenizację  na podstawie fragmentów książki, której punktem kulminacyjnym  było przyjęcie weselne hrabiego i Gęsiareczki. Uczestnikami biesiady weselnej uczyniono wszystkich przybyłych na spotkanie. Nie zabrakło także wspólnego śpiewu i tańca.

                                                                                                                           (A.B.)


"Czytające przedszkole"  akcja realizowana przez Filię GBP w Drochlinie

pod hasłem "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM".Interaktywny kurs języka angielskiego „FunEnglish w bibliotece”  dla dzieci w wieku 6-12 lat w Drochlinie już rozpoczęty. Uczestniczy w nim 10 osób.  Pierwsze zajęcia już za nami. Zajęcia będą się odbywać w poniedziałki i czwartki po 1 godzinie. 
W bibliotece znajdują się 3 komputery, dlatego dzieci będą pracowały równolegle. Jak na razie pełne zadowolenie. Dzieciom bardzo podoba się taka forma nauki języka.   Dnia 13 czerwca w Drochlinie odbył się wieczór słowno – muzyczny

pt. „EUCHARYSTIA NADZIEJĄ ŚWIATA”

Było to IV spotkanie z poetkami: Zofią Fajkowską oraz Haliną Kuśmierz. Obie panie zaprezentowały własną twórczość poetycką. Miło upłynął czas na słuchaniu wierszy ze zbiorków: „Wielbić Pana chcę”, „Podróż”, „Pod wrocławskim niebem” i wspólnym śpiewaniu pieśni o tematyce religijnej. W spotkaniu uczestniczyło 28 mieszkańców Drochlina.„W krainie wierszy Jana Brzechwy”
Dnia 20 maja 2010 roku w Filii Biblioteki Publicznej w Drochlinie przeprowadzony został konkurs recytatorski „W krainie wierszy Jana Brzechwy”. Uczestniczyło 7 uczennic z klas IV-VI Szkoły Filialnej w Drochlinie. Wszyscy bardzo dobrze byli przygotowani do konkursu.   Uczestniczki zaprezentowały po jednym, wybranym przez siebie, wierszu Jana Brzechwy.  Najbardziej popularny był jednak wiersz „Kwoka”.  Zwyciężczynią została uczennica klasy IV Marta StępieńKatalogowe ABC
        Dnia 26.X.2009 roku w GBP w Drochlinie odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV i VI. Głównym celem była  praktyczna umiejętność:
- korzystania z katalogu;
- wyszukiwania kart katalogowych;
- wskazywania elementów opisu na karcie katalogowej;
-układania kart katalogowych w porządku alfabetycznym;
- włączania kart do katalogu.
Założone cele zostały osiągnięte. zajęcia były ciekawe, dzieci zadowolone i zaangażowane.Poznajemy Bibliotekę Publiczną 
 
          30 września 2009r. uczniowie klas I i II SP w Drochlinie uczestniczyli w zajęciach wprowadzających do biblioteki publicznej. Dzieci wysłuchały informacji o bibliotece, ułożeniu księgozbioru, zasadach korzystania ze zbiorów biblioteki.
         Głównym celem tego spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki, ukazanie jej, jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego, w którym są mile widziani, miejsca, które będą chętnie odwiedzać.
Młodzi czytelnicy po założeniu kart czytelnika przystąpili do pierwszych wypożyczeńRodzina Bogiem silna”
Dnia 19 lipca 2009 roku odbył się w Drochlinie wieczór literacki 
pt. „Rodzina Bogiem silna”

Gośćmi specjalnymi, animatorkami i wykonawczyniami programu były zaproszone specjalnie z Wrocławia, zaprzyjaźnione nauczycielki i poetki Zofia Fajkowska i Halina Kuśmierz. Zofia Fajkowska już po raz trzeci gościła w Drochlinie. Od strony muzycznej spotkanie przygotowała Halina Kuśmierz. W spotkaniu uczestniczyło 45 mieszkańców Drochlina.

Zofia Fajkowska urodziła się w Wielkopolsce. Od 1974 roku mieszka we Wrocławiu. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w działalność chrześcijańską i zaczęła pisać wiersze.

Od roku 1999 jest prezesem Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło”. Należy również do Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta, Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury miasta Wrocławia oraz Nauczycielskiego Klubu Literackiego „ANANKE”.  Jest autorką m.in. tomików poetyckich: Z potrzeby serca((2000), Żyć miłością(2001), Być blisko (2003), Na drogach życia(2004), Tylko miłość(2007), Haiku(2009)

Spotkanie autorskie z Zofią Fajkowską
Spotkanie zorganizowane w Szkole Podstawowej w Drochlinie.
Główną organizatorką spotkania była P. Halina Kuśmierz
Spotkanie z piosenką


                                                                                                                                                                    Powrót